Marton Gábor, a 2. sz. maglódi választókörzet önkormányzati képviselője december 13-án a régi művelődési házban tartott lakossági fórumot.
A Pénzügyi és Ügyrendi, illetve a Városfejlesztési és Üzemeltetési Bizottság tagjaként egyaránt tevékenykedő képviselő ezúttal is bemutatkozással kezdte a fórumot, valamint személyesen is megköszönte immáron is megválasztását.
Közlekedés
Az a jogos kérés, hogy a Sorompó u. – Árpád vezér u. sarkára visszakerüljön a lakó pihenő övezetet jelző tábla, és a beláthatóságot segítő tükör is látszódjon a körülötte lévő növényzet ellenére, olyan városüzemeltetési igény, feladat, amelyhez nem szükséges különösebb előkészítés. A körzet képviselője megkéri Maglód Projekt Kft. munkatársait, hogy tegyenek eleget a kérésnek.
A Sorompó u. – Kacsóh Pongrác u.-i csomópont közlekedési rendjének újragondolását viszont a szűk közlekedőtér, a korlátolt beláthatóság és a környék megnövekedett forgalma teszi indokolttá. Döntés született arról, hogy továbbiakban a lakosság bevonásával, aláírásgyűjtéssel folytatódik az esetleges változtatáshoz szükséges folyamatok előkészítése.
A Wekerle u. –- Szegfű u. és a Wekerle u. – Andrássy u. sarkához is többen szeretnének elsőbbségadásra kötelező táblákat kihelyeztetni. Ezzel szemben felmerülő érv, hogy így a Wekerle u.-ban közlekedők, mentesülve az elsőbbségadási kötelezettségüktől nagyobb sebességgel, bátrabban (veszélyesebben) közelítenék meg az említett kereszteződéseket. Elhangzott még a Wekerle u. – Árpád vezér u. egymással ellentétesen módon egyirányúvá alakításának az ötlete is, ami csökkenthetné az átmenő forgalmat. Ezeket az igényeket szakmai alapokra helyezve, közlekedési mérnök és a szakhatóság, a rendőrség bevonásával megvizsgálják, majd utcafórum formájában folytatják a megvitatásukat. Lakossági igény fogalmazódott meg arra is, hogy a Liszt Ferenc u. végében szintén tükör segítse a beláthatóságot, ezáltal a balesetek elkerülését.
Csapadékvíz-problémák
Városi szinten elkezdődött a problémásabb csapadékvizet elvezető és szikkasztó árkok tisztítása. Cél, hogy az adott helyszíneken a szikkasztásához és elvezetéséhez elegendő kapacitás legyen a csapadékvíz mederben tartásával. Az augusztusi rendkívüli esőzésekből adódó vízkárok megmutatták, hogy a helyzet nem tűr halasztást, kiemelten kell kezelni a kérdést. A kerületben a Liszt Ferenc u. végén a 17-es csatorna (a patak) csapadékvíz főgyűjtőjének kotrásos mélyítése kezdődött el. A területen az utóbbi időben többször kilépett medréből patakunk, elárasztva a környék gazdáinak földjeit és útjait. A józan észjárást követve majd ezen munkálatok végezetével lehet felfelé haladva rendbe tenni a körzet problémásabb árokrendszerét. Az Árpád vezér u. elején régóta megoldásra váró vízgyűjtő területének csapadékvíz elvezetéséhez a helyszíni felmérés megtörtént. Itt magántelkeken keresztül árasztja el a víz időszakosan a kerteket. Az Árpád vezér u. 3 sz.-mal szemben lévő szikkasztó teljesen megtelt hordalékkal, ami tisztítást igényel. A teljes megoldás az érintett telektulajdonosok együttműködésével jöhet létre, hogy a csapadékvíz elvezethető legyen az említett területről.
Tanyasori gazdafórum
A helyi gazdákkal nyílt kommunikációt kezdeményezett a körzet képviselője, meghirdetve további gazdafórumok megtartását. Gondolatébresztőként javasolta a termelői piac lehetőségének kiaknázását, amire a helyi termelők nyitottak. A következő alkalommal a helyszín kiválasztása és a folyamat koordinálása lesz a főtéma.
Köztisztaság, közterületi növényzet
A közutak és járdák közötti növényzet rendben tartását a gondos gazda szemlélete alapján kellő szakmaisággal kell segítse a városvezetés a lakosság körében. Herendi tamás alpolgármester ismertette e tárgyban a vonatkozó, a társas együttélés szabályairól szóló helyi 3/2015 (II. 16.) önkormányzati rendeletben foglaltakat: a tulajdonosok kötelezettsége rendben tartani az előttük elhelyezkedő növényzetet, árokrendszert és járdát. Aki azonban segítségre szorul (pl. akadályoztatása miatt), a Maglód Projekt Kft.-hez fordulhat segítségért. Azokon a területeken, ahol a gyalogos közlekedést vagy a gépjármű forgalmat korlátozza, akadályozza az elburjánzott növényzet, a lakosság a jövőben számíthat az önkormányzat megkeresésére a további szükséges lépések egyeztetése érdekében.
Fejlesztési lehetőségek
A közeljövő fejlesztéseit a nem túl látványos, de annál inkább kardinális irány fogja meghatározni. A csapadékvíz kérdésével párhuzamosan a szennyvízátemelő cseréjét kell megvalósítani: ez a régóta húzódó, nagyobb költséggel járó beruházás kivitelezése a fő csapásvonal, ezt követheti csak minden más, legyen szó járdákról vagy köztérfejlesztésekről.
Kétoldalú kommunikáció
Marton Gábor végezetül elmondta, hogy a továbbiakban is folyamatosan fenn kívánja tartani a lakossággal való kétoldalú kommunikációt. Hangsúlyozta: „csak rajtunk múlik, hogy élő közösségé tudunk-e válni a következő öt évben. Jómagam készen állok, kérem, tartsanak velem önök is!”