A Maglód Hangja olvasói rendszeresen találkoznak hasábjainkon Krausz Miklós ügyvéd nevével, akinek az adatvédelem és az internetjog a szakterülete. Cégének honlapja, a VirtualJog.hu nyerte el március 15-én Az Év Honlapja elismerését, Az év technológiai megoldása díjat, mivel „olyan innovatív megoldást kínál, amely egyedülálló módon ötvözi a technológiai fejlődést a jogi biztonsággal”.
– Mekkora súlya van egy internetjoggal foglalkozó szakember szemében, presztízsében Az Év Honlapja díjának?
Krausz Miklós, ügyvéd: Nem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen nagy a jelentősége! Egyrészt ügyvédként, hiszen a magyar jogászok körében meglehetősen ritka, hogy valaki ötvözi az informatikát a jogi tudással. Ez olyan szegmens, amit nagyon kevesen használnak ki. De az ügyvédi megközelítésen túl szükséges itt egy másfajta megközelítés is, egy másfajta látásmód. Olyan termékfejlesztési projektmenedzseri szemlélet kellett a programunk, a szoftverünk létrehozásához, amely viszont megkönnyíti az ügyvédi munkát is. Nagyon sok webáruházzal kapcsolatos jogi munkát végzünk: általános szerződési feltételeket (ászf) dolgozunk ki, adatkezelési tájékoztatót készítünk. Ez a honlap megkönnyíti a weboldalak, a webáruházak „életét”, működését: „A digitális világ folyamatosan változó jogszabályai komoly kihívások elé állítják a vállalkozásokat, különösen a webáruházakat és online szolgáltatókat. A VirtualJog azonban egy intelligens és automatizált rendszerrel leveszi ezt a terhet a vállukról, biztosítva a naprakész és jogszabályoknak megfelelő ÁSZF-et és adatkezelési tájékoztatókat. A platform különlegessége, hogy nem csupán egy statikus dokumentumgyűjteményt kínál, hanem egy folyamatosan frissített, személyre szabható és integrálható szolgáltatást, amely a legmagasabb szintű jogi megfelelést garantálja. Az egyszerű használat, a reszponzív támogatás és a bírság garancia mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a vállalkozók teljes figyelmüket saját márkájuk fejlesztésére fordíthassák, anélkül, hogy jogi akadályok lassítanák növekedésüket” – ez áll a díj indokolásában, értékelésében. A VirtualJog olyan digitális jogi védőháló, amely megmutatja, hogyan lehet a technológiát a legfontosabb üzleti igények szolgálatába állítani.
– A legtöbb maglódinak azért nincs webáruháza, ám honlapja, közösségi oldala egyre többeknek…
Krausz Miklós: …Maglódon is meglehetősen sok webáruház van azért, sőt elég sok VirtualJog-ügyfél is. Talán nem elég közismert, de nemcsak a webáruházaknak, hanem a weboldalaknak, hírleveleket készítőknek is kötelező az adatkezelési tájékoztató közzététele. Ha pedig bármilyen értékesítés történik (akárcsak ajándékkártya vásárlására van lehetőség), illetve fizetős szolgáltatás van a weboldalon, az online térben, akkor már szükséges az ászf elkészítése is. Különböző csomagokat kínálunk, amelyekhez ajánlatkérő űrlap tartozik. A regisztráció után pedig már minden automatikusan zajlik, személyes kapcsolatra nincs is szükség. Ez különösen jó szolgálatot tett a Covid-járvány idején, de minden körülmény között nagyon praktikus és gyors. Civil szervezetek, egyházak, önkormányzatok, a legkülönfélébb szervezetek tartoznak az ügyfélkörünkhöz, és mára már több mint 4200 előfizetőnk van.
– Szinte mindenki a közösségi oldalakon pörög, az internet már teljesen átszövi (behálózza?) életünket. Vajon mi most a legnagyobb kihívás ezen a téren?
Krausz Miklós: Az internetes agresszió visszaszorítása olyan probléma, amelynek kapcsán új szabályok is léptek életbe 2025-ben. Külön blogbejegyzést is szenteltünk a témának, mert érinti a sajtószabadságot, a médiaszolgáltatások szabályozását, de még a Büntető törvénykönyvet is.
– Hadd idézzek egy maglódi csoportban az önkormányzat vezetőinek címzett egyik írásból! A téma valójában mindegy, hiszen a vélemény és a kritika tartalmilag szabad, ellenben ilyen kitételekkel fűszerezte mondandóját az illető (elnézést kérek, de ezúttal, szó szerint kell idéznem): „Hát az apja f@szát!”, „Az anyja valagát nyugtassa!”, „az isten barma”, „Nézzen tükörbe és/vagy köpjön fel a levegőbe és tátott szájjal álljon alá!!!”, „a nagy büdös lóf@szt”, „az ilyen lény nem hogy tiszteletet nem érdemel, de még élni is tiszteletlenség a részéről”, „itt nem teljesen hülyék laknak (illetve kicsit mégis, mert még nem húzták lámpavasra ezeket az idiótákat)”…
Krausz Miklós: Ezek a kifejezések egyértelműen sértik az emberi méltóságot. Az agressziót visszaszorítani hivatott, új Btk.-szabályozás szerint egyébként, aki nagy nyilvánosság előtt, elektronikus hírközlő hálózaton olyan tartalmat tesz közzé, amely beazonosítható személlyel vagy csoporttal szembeni erőszakos, halált okozó vagy különösen kegyetlen cselekményre irányuló szándékot fejez ki, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
– Az agresszió mellett jelentős demokráciadeficitnek tartom az álprofilok, a kamuprofilok mögüli „véleménynyilvánítást” is a közéletben. Mit lehet velük kezdeni?
Krausz Miklós: A közélet alapja a véleménynyilvánítás szabadsága, de annak vállalása is. A közösségi oldalakon megoldás lehet a kamuprofilokat jelenteni, illetve kizárni „őket” az oldalakról, csoportból.
– Visszatérve végezetül az Év Honlapjához: mi az újabb perspektíva?
Krausz Miklós: A következő fejlesztés keretében nyáron elkészítjük a VirtualJog mobilalkalmazást. Nem kell majd már leülni a számítógép elé, telefonon is kapcsolatba lehet lépni velünk. Ügyfeleink közvetlenül kérdezni is tudnak bennünket, de a beállítások is elvégezhetők lesznek mobillal. Még kényelmesebb, gyorsabb és hatékonyabb megoldásokat keresünk tehát.
A fotók forrása: www.facebook.com/virtualjog
