Az összefogásnak ereje van – Demonstráció és demonstrálók

A Maglód Hangja az Országúti dűlőben tervezett beruházás és az azzal összefüggésben végrehajtott erdőírtás ellen szervezett 2024. novemberi demonstráció után egy hónappal megkereste a tüntetés szervezőit. Trompler Ildikó és Szecsődi Noémi közösen adott válaszait közöljük az alábbiakban.

  • November 9-én zajlott a maglódi demokrácia első lakossági tüntetése. Kik szervezték ezt a demonstrációt? Kérem, mutassák be röviden a szervezőket!

 A demonstrációt Trompler Ildikó és Szecsődi Noémi szervezte. Három, illetve két fiú édesanyja. Ildikó 25 éve él Maglódon, Noémi 8. Szívügyünknek éreztük minden eszközzel megőrizni Maglód élhetőségét, kertvárosi képét. Óvni a még élő környezetet gyermekeinknek.

  • Ellentmondásos számok jelentek meg résztvevőkről a sajtóban. Végül is lehet tudni, hányan vettek részt rajta? Igaz, hogy nem csak helyiek jöttek el a tüntetésre? Ha igen, őket mi motiválta? A maglódiak is voltak vagy terveznek menni máshová demonstrálni?

 A demonstrációt biztosító rendőrök elmondása alapján körülbelül 250 fő vett részt a tiltakozáson. Minden képviselőnknek és a polgármesternek is küldtünk meghívót a demonstrációra, egy képviselőnk, Kerek Tibor részt is vett a megmozduláson. Szerencsére nem csak helyiek érezték fontosnak, hogy jelenlétükkel támogassák az ügyünket. Minden környezetkárosítás, amely Maglódon bekövetkezik, kihatással van a környező településekre is, ez mindenki számára egyértelmű. Ha csak az infrastruktúrát nézzük, sem mindegy. Sokan itt értesültek a beruházás terveiről. Mivel jelen voltak Pécelről, Gyömrőről, a XVII. kerületből is, vitték a hírt lakóhelyükre, ezek után a fórumon megjelent a péceli polgármester és alpolgármester, egy gyömrői képviselő és sokan mások a környező településekről.

Minden megmozdulás, amelyen a környező települések összefogásban tudnak együttműködni, nagyon hasznos a jövőre tekintve. A Gyömrő–Maglód között tervezett elkerülő út fejleményeit is nyomon követjük. Természetesen mi is támogatjuk azokat a településeket, amelyeknek erre szükségük van.

  • Tapasztaltak-e összefüggést egyes megjelentek és azok pártpolitikai hovatartozása között?

 Nem. Semmilyen pártpolitikai megnyilvánulás nem volt jelen.

  • Melyek voltak, illetve mik a tüntetés pontos követelései?

 A fák azonnali visszatelepítése! Senki sem szeretne koreai vagy kínai gyárat/üzemet Maglódra, pláne nem a lakóházaktól 50-60 méterre! A magyar emberek sajnos már bőven elég negatív tapasztaltot voltak kénytelenek elszenvedni az ilyen nációjú gyárakkal kapcsolatban (lásd Mikepércs, Debrecen, Göd, Sóskút stb.). Valamennyi település, ahol megjelennek, okkal küzd ellenük minden eszközzel: önkormányzat és civilek karöltve. Maglódnak is meg kell védenie magát, mert később már visszafordíthatatlanok lesznek a következmények, amelyeket nekünk, itt élőknek kell majd elszenvedni.

  • Az időközben lezajlott lakossági fórum, közmeghallgatás, illetve testületi ülések, valamint városházi közvetlen egyeztetések fényében mely követelések látszanak megvalósulni, és melyek nem?

 Sokszor egyeztettünk az önkormányzattal, a fórum előtt is és utána is. Mindent megtettünk az együttműködés jegyében. A lakossági fórumon tapasztalt felkészületlenség a beruházó és a befektető részéről, szinte már tiszteletlenség volt a lakosság felé. Kevesen érezték úgy, hogy kielégítő válaszokat kaptak a felmerülő kérdésekre. Az ott koreai gyárként bemutatott Youtube-videó, amely egy német cég bemutatóvideója volt a saját maguk által forgalmazott gépekről, sem tűnt hiteles tájékoztatásnak. Nagyon fontos információ például, amelyet a sóskútiaktól kaptunk a velük történő egyeztetés során, hogy szóról szóra ugyanaz a kijelentés hangzott el a koreaiaktól az ő lakossági fórumukon, amely nálunk is: „A legkárosabb anyag, amely kikerül a gyárból, a felmosóvíz lesz!” Utána lehet olvasni, sajnos mi lett ebből.  A fórumon tapasztalt ellenállás a lakosság részéről a gyárral szemben már az önkormányzat számára is érzékelhetővé vált, ez fontos, mert az volt az érzésünk, hogy az önkormányzat már teljes mértékben elfogadta a gyár megépülését. Ezek után a közmeghallgatáson nagyon örültünk a 3 évre meghozott változtatási tilalomnak, amelyet a képviselő-testület megszavazott. Reménykedtünk, ez után van bőven időnk átgondoltan döntést hozni, amely figyelembe veszi a lakosság érdekeit. Ennek ellenére azóta semmilyen kommunikáció nem történt a lakosság felé, hol tart az ügy. Pedig sokszor tárgyaltak már a beruházóval. Ott hallhattuk azt is az önkormányzat ügyvédjétől, hogy ezalatt a 3 év alatt semmilyen kártérítésre vagy kártalanításra nincs joga a beruházónak. Ez is nagyon megnyugtató volt. Bízunk a megválasztott polgármesterünkben és képviselőinkben, hogy nem hoznak olyan döntést, amely visszafordíthatatlan következményekkel járna. Természetesen mi is és sok más civil is minden segítséget megadott ebben, amikor kérték.

  • Mi történt a tüntető közösséggel azóta? Ideiglenes volt ez a szervezkedés, vagy látszik folytatás? Esetleg intézményesül-e valahogy ez a csapat?

A demonstráció előtt pár nappal létrehoztunk egy csoportot a Facebookon „Maglód Nem Iparváros” néven, ahova mindenki csatlakozhat, aki szeretne. Itt kialakult egy nagyobb közösség, amelyben fontos információkat osztunk meg ebben az ügyben és az ehhez hasonló ügyekkel kapcsolatban. Sok civil szervezettel és egyesülettel vettük fel a kapcsolatot az ország több pontjáról. Kibontakozik egy országos összefogás, amelynek mi is részesei lettünk. Hamarosan hivatalos egyesületként tehetünk a városunkért, már csak a bírósági bejegyzésre várunk. További demonstrációkat is tervezünk, amennyiben szükségessé válik. Hiszünk abban, hogy az összefogásnak ereje van!

  • Milyen terveik vannak?

Megalakul az egyesületünk, az Élhető Maglódért Egyesület. A még élő környezetünk megóvása mindig fontos lesz nekünk. Szeretnénk sok-sok fát ültetni például. Rengeteg tervünk van, ezekről később szívesen osztunk meg információt. Azon felül minden gyárnak, amely ide készül települni, utána fogunk nézni, nem fogjuk hagyni, hogy kétes beruházások valósulhassanak meg szeretett városunkban. Mivel az új önkormányzat jelszava is az volt: „Ipari parkok helyett parkok!”, biztosak vagyunk benne, hogy mindebben partnerünk lesz!

v.z.

Kerek Tibor a 2024. november 9-i tüntetésen

Fotók: Maglód Nem Iparváros