Civil támogatásoktól a kutyapiszokig – Testületi tudósítás

Napirend előtt

Az április 10-ei önkormányzati ülést a polgármester azzal nyitotta meg, hogy dicséretes és javasolt is a képviselői szorgalom és önállóság, ugyanakkor érdemes minden egyéni előterjesztést előzetesen egyeztetni vele, hiszen a hivatalba fut be a legtöbb információ, ott van a legtöbb forrás és előzmény a kidolgozáshoz, és a csapatmunka is fontos egy testületben. A polgármester lapunknak elmondta: már csak azért is előre tudni akar minden kezdeményezéről, mert a végső felelősség az övé: ezért minden szálnak nála kell összefutnia. Aki nem így jár el, az az irányíthatatlanság felé sodorja a várost.

Azt az elvárást viszont, hogy felhatalmazás nélkül senki ne képviselje Maglódot máshol, a címzett, Kerek Tibor azzal igyekezett cáfolni, hogy ő az Élhető Maglódért Egyesület színeiben járt Sóskúton. Csakhogy a felszólítás alapja a sóskuti önkormányzat azon hivatalos közleménye volt, amely Kerek Tibort a maglódi önkormányzat tagjaként és a Pénzügyi Bizottság elnökeként mutatta be, nem pedig egyesületi tagként, ami lényeges különbség.

Favédők

A Kék Maglód Egyesület már tavaly év végén kezdeményezte a fák és más növények ültetésének, telepítésének, kivágásának és pótlásának helyi szabályairól szóló rendeletalkotást. A városvezetés elkötelezett a természeti értékek és a települési zöldfelületek védelme mellett, az éghajlatváltozás, az intenzív beépítés, valamint a köz- és magánterületeken egyre gyakoribb fakivágások miatt pedig szükségessé vált a részletes szabályozás. A fák megóvása és pótlásuk elősegítése mellett cél a tudatos fatelepítés ösztönzése, a településkép javítása, a lakossági zöldfelület-használat kereteinek egyértelmű rögzítése egyaránt. De a magáningatlanokon belüli szabályozás olyan kérdéseket vetett fel a bizottsági üléseken, amelyek átdolgozása miatt Losonci László és Takács Béla precíz tervezete végül még nem áprilisban kerül a testület elé.

Ivóvíz-alternatíva

Kerek Tibor visszavonta a bölcsőde és az óvodák „alternatív ivóvízellátására” benyújtott javaslatát, mert részben másképp is megoldhatóvá vált az ügy, illetve át kívánja dolgozni azt.

Szociális támogatások

A települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról, szolgáltatásokról szóló önkormányzati rendelet módosítását régóta indokolja, amit már a Polgármesteri Hivatal 2021. évi beszámolója is hangsúlyozott: korántsem a rászoruló lett kevesebb, hanem a jogi szabályozás lemaradt a pénzügyi-gazdasági változásokhoz képest. Az addig jogosultak egy része „adminisztratív okokból” egyszerűen kiesett a szociális hálóból. Ezért egyes települési támogatások (pl. a rendszeres gyógyszer- és lakásfenntartási támogatás) esetében a jogosultsági jövedelemhatárokat kiszélesítette, a realitásokhoz igazította az önkormányzat.

Új esély

Kimpián Ildikó intézményvezető a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió fenntartásában a Katona József u. 68. alatt június vége óta működő Új Esély Központ tavalyi tevékenységéről készített beszámolót. Az elmúlt időszakban igyekeztek szervezetük, intézményük szakmai munkáját megismertetni a várossal, a szociális jelzőrendszer tagjaival. A lakosság gyorsan bizalmába fogadta munkatársaikat, akik minden nap 8–14 óra között elérhetők.

Anonim Alkoholisták önsegítő csoportot működtetnek. Péntekenként náluk próbál és alkalmanként fellép a Létvarázsló Gyermekszínház. Együttműködnek a Kábítószerügyi Egyeztető Fórummal. Részt vesznek a Mesefalu programjában. Rendszeresen tartanak szakmaközi megbeszélést a Család- és Gyermekjóléti Szolgálattal a helyi szociális és gyermekvédelmi kérdésekben.

Kimpián Ildikó, az Új Esély Központ intézményvezetője (jobbján Meglécz Béla, a Roszicska Egyesület elnöke, balján Simonné Sas Mária és Máté Tibor őrnagy, a rendőrörs parancsnoka, az előtérben Szabó Istvánné, a Hétszínvirág Művészeti Óvoda és Gönczyné Szabó Judit, a Szivárvány Óvoda vezetője)

Bérleti szerződések

Valójában az is szociális kérdés, hogy három önkormányzati lakás és egy helyiség (Ady E. u. 5., Sallai u. 4., Dózsa Gy. u. 16./1. és Fő u. 25./a) április 30-án lejáró bérleti szerződését a képviselők meghosszabbították.

Szociális ellátások díjai

Maglód is igénybe veszi a Gyömrő és Környéke Szociális Szolgáltató Központ ellátásait. Azok díjait viszont a gesztorönkormányzat, azaz Gyömrő állapítja meg a Társulási Tanács tagjainak jóváhagyásával. A testület ezt meg is tette.

Előkészítő bizottság

Az augusztus 20-ai ünnepségen átadandó kitüntetések odaítélését megelőző eljárás lefolytatására előkészítő munkacsoportot jelöltek ki, amelynek Lévai Attila, Marton Gábor és Remport Csaba a képviselő, illetve Bálint Klára, Hornyacsek Júlia és Osztertágné Szeili Mariann a „külsős” tagjai.

Könyvvizsgálat

Törvényi előírás nyomán a Maglód Projekt Kft. 2024. évi számviteli mérlegét könyvvizsgálóval auditáltatja az önkormányzat.

Integrált településfejlesztés

Tóth Amina koodinátor és az előterjesztő, Herendi Tamás alpolgármester tájékoztatása után a testület megszavazta a nem politikai alapon szerveződő Élhető Települések Országos Szövetségéhez való csatlakozást. A szövetség szakmai stábja mellett a tagok olyan vállalkozások és önkormányzatok, amelyek az integrált településfejlesztést és a fenntartható fejlődést tartják szem előtt. A 375 000 Ft-os tagsági díj ellenében szaktanácsadás, pályázatfigyelés, képzés és érdekérvényesítési támogatás kapható. Kerek Tibor szerint kettős mérce, hogy a Víz Koalícióhoz nem csatlakozik a város, ehhez a szerinte ellenzéki kezdeményezéshez azonban igen. (Csakhogy a koalíció elleni fő érv nem az ellenzékiségi dimenzió volt, hanem az önkormányzat távoltartása a nagypolitikától, miközben a város résztulajdonában lévő DPMV-vel való együttműködés is okafogyottá tette a csatlakozást. Ilyen érvek ebben az esetben fel sem merültek.)

Tóth Amina, az Élhető Települések Országos Szövetségének önkormányzati koodinátora
(az előtérben Dudás lajos, a Dél-Pest Megyei Víziközmű Szolgáltató Zrt. gazdasági igazgatója)

5 éves gazdasági terv

Az alakuló ülést követő fél éven belül kellett elkészíteni azt a középtávú gazdasági programot, amely az egyes közszolgáltatások biztosítására, színvonalának javítására vonatkozó fejlesztési elképzeléseket tartalmazza. Azokat a célkitűzéseket, amelyek a költségvetés lehetőségeivel összhangban, a helyi társadalmi, környezeti és gazdasági adottságok átfogó figyelembevételével szolgálják a Maglódon nyújtandó feladatok biztosítását, színvonalának javítását.

Patakparti szalonnasütő

400 000 Ft-ot szavaztak meg a patakparton lévő szaletlihez tervezett szalonnasütő-szett és a felállításához szükséges anyagok megvásárlására Herendi Tamás előterjesztése nyomán. Igaz, Jenei Péter a mosdási és vécézési lehetőségek hiányát említette kisebb aggályként, ami miatt félti a környezetet, hiszen a legtöbb ingatlanon belül eleve megoldható a grillezés-sütögetés.

Kutyagumi

A közterületeken hagyott kutyaürülék kezelésére gyűjtőedények telepítését javasolta Kerek Tibor „a bölcsőde és egyéb forgalmas közterületek közelében”. Szerinte ez súlyos közegészségügyi probléma, aminek a megoldására a társadalmi edukációt el kell kezdeni. Mintegy 500 000 Ft értékben 5 db speciális kuka kihelyezését javasolta. Nem vár csodát: a féléves „pilot program” kezdő lépés. Az elfogadott terv azonban csak egy, a bölcsődéhez telepített, táblával ellátott gyűjtővel számolt, amelynek az ürítését az Élhető Maglódért Egyesület fogja végezni. Remport Csaba a Városfejlesztési és -üzemeltetési Bizottság elnökeként megemlítette, hogy már a bizottsági vita is „világbajnok-hosszúságú” volt. Az ügy kezelésének aránytalanságára kívánta felhívni ezzel a figyelmet, miközben egy-két kuka (a meglévők mellett) nem befolyásolja érdemben a helyzetet. A felelős gazdák eddig sem kenték más orrára a kutyapiszkot, a többieket pedig sajnos ezután sem fogja befolyásolni a gyűjtők mellé tett tábla.

Civil pályázatok

Húsz civil szervezet támogatására 12,2 millió Ft-ot ítélt oda egyhangúan a testület. Papp Ildikó annak ellenére szavazta meg vita nélkül a saját egyesülete 700 000 Ft-os támogatását is, hogy később kettős mércét és igazságtalanságot emlegetve, nyilvánosan kifogásolta mind a döntést, mind az alapjául szolgáló elveket. Bár a Megerősítők Egyesülete 2021 óta nem kapott a várostól támogatást, most pedig a 4. legnagyobb kiosztott összeggel számolhat, szerinte „itt semmi se változott”, sőt: „még rosszabb minden mint volt”. Pályázatának azt a részét nem támogatta a testület, amely az igényelt pénzt tovább osztotta volna támogatásként, hiszen ezt a szociális feladatot a Városháza is meg tudja oldani saját hatáskörben.

Jenei Péter a „nagyon fiatal” Élhető Maglódért Egyesülettel szemben hangoztatta elvi kifogásait. Szerinte „álcivil, félpolitikai” szervezet az, amelynek kommunikációja és tagsága ilyen szoros összefüggést mutat a Maglód Nem Iparváros csoporttal és a Tisza Párttal, noha az egyesület elnöke függetlennek mondja magát. Kerek Tibor felháborodva utasította vissza a közösségi médiás megnyilvánulásokra alapozó „támadást”. Szerinte a „teljesen civil és önszerveződő egyesületet” a „nyíltan fideszes képviselőtársa” nem moshatja össze senkivel, különösen, mivel az ő egyesülete „több mint 4 milliós állami támogatást herdált el a maglódiak szórakoztatására”.

Feladatátvállalás

Nem pályázati forma nyomán döntött a testület (szintén egyhangúan) 25,2 millió Ft-ról, olyan szervezetek, intézmények részére, amelyek a város, az önkormányzat, az állam által ellátandó vagy támogatandó feladatokat látnak el.

Pedagógus-továbbképzés

Minhárom városi óvoda pedagógusi továbbképzési intézményi programját megszavazta a testület, amire egy 1-jén megnyílt felület és egy törvénymódosítás nyomán volt szükség sebtében.

Akkumulátorgyár?!?

A Helyi Építési Szabályzat módosítását javasolta Kerek Tibor képviselő (utólag viszont a közösségi oldalakon egyesületének tulajdonította az előterjesztést, bár abban egyetlen szó sem utal erre). Ugyan Maglódon senki nem akart, nem akar akkumulátorgyárat, amelynek eleve jogi és fizikai akadályai vannak, mégis, külön is rögzíteni kívánta, hogy „az akkumulátorgyártás és -feldolgozás tevékenysége kizárásra kerüljön a város területén”. Takács Béla jegyző leszögezte: most is tilos ilyen tevékenységeket folytatni. Legfeljebb a „kapcsolódó tevékenységek” megítélése lehet valamikor esetleg vitakérdés, abban lehet szubjektív elem.

Remport Csaba bizottsági elnök hangsúlyozta, olyan megfogalmazásra van szükség, amely az országos főépítész szűrőjén is átmegy majd. Hozzátette: valójában nem a mi kezünkben van a megoldás, holott mindannyian használunk autóinkban, telefonjainkban stb. akkumulátorokat.

Jenei Péter az „ad hoc jellegű előterjesztések sokasodása” ellen emelt szót. Szerinte erre a javaslatra sincs szükség, és nem is mondhatunk mást, mint a magasabb rendű jogszabályok. A felesleges riogatás, a magán- és kampányérdekek helyett Maglód érdekeit kell szem előtt tartani. Amikor takarékoskodásra vagyunk ítélve, nem szabad most is 2 millió Ft-ot költeni a HÉSZ hirtelen módosítására, mert eleve hamarosan esedékes az éves felülvizsgálat is. Kerek Tibor visszautasította a „Fema-fideszes képviselőtárs folyamatos politikai támadásait”. Sem a jegyzők, sem a főépítész, sem a bizottságok nem kértek még változtatást sem az előterjesztésen, de azért is „releváns” szerinte a módosítás, mert az Országúti dűlő átsorolásai során a lakosság megkérdezése nélkül tették lehetővé, hogy immár „gigatelkeken gigaberuházások” jöhessenek létre. Nem politikai populizmus vezérli, állította, „a képviselői munka 0. pontja a lakosság megkérdezése”. Tudja, „szűk mezsgyén” egyensúlyoz a város.

Losonci László aljegyző kifejtette, hogy ezeket a kérdéseket alaposan körül kell járni, politikai és szakmai szempontból egyaránt, ne kelljen pl. kártérítést sem fizetnie a városnak miatta. A mostani javaslat viszont végül nem HÉSZ-módosítás, hanem „csak” elvi állásfoglalás, határozat. Nem rendelet, nem jogszabály, mint a később felülvizsgálandó HÉSZ, amelynek egyszerre kell összhangban állnia a megyei és az országos területrendezési tervvel is, és az országos főépítésznek jóvá kell hagynia.

A testületi ülés megtekinthető a Tizenhetes Csatorna Maglód videóján: https://www.youtube.com/watch?v=0u8N1j1axvI

Az előterjesztések olvashatók a maglod.hu oldalon: https://maglod.hu/?oldal=1001&menu=1370