Ami rossz, az rossz – Fiatalok és a párkapcsolati abúzus

Kiállok melletted. Nem azért, mert nem kiállni ugyanolyan rossz, mint csinálni. Hanem azért, mert őszintén hiszek benned, és tudnod kell, hogy valaki kiáll melletted. Tennem kell!

Amikor az ember fiatal – és különösképp, szerelmes – sok hibába eshet bele. Tízen-/húszon-egynéhány éves fejjel az ember még nem igazán tudhatja, melyek azok a jelek, amelyekre egy párkapcsolatban érdemes odafigyelni. Hiszen ilyen fiatalon még épphogy csak felnőtt az ember! Nem ritka, hogy hajlamos elfeledkezni azokról a jelekről és elhallgatni azokat a történéseket, amelyek az ő lelkében is kérdéseket vetnek fel.

De miért hajlamosak a fiatalok elhallgatni, ha a párkapcsolatukban komoly problémák lépnek fel?

A fiatalabb generáció tagjai egy pörgő, internettel és okoseszközökkel teli világban nőnek fel. A közösségi oldalakon, a világban is annyiféle új információ váltja egymás olyan rövid idő alatt, hogy ezek a fiatalok gyakran keresnek önkéntelenül valami maradandót, valami biztosat, valami örök érvényűt. Stabilitást keresnek, olyasmit, amit a 21. század pörgése nem ragad el – és ezt a maradandóságot sokszor a párkapcsolatokban látják meg. Hiszen mi tarthatna ki a Földön a legtovább, ha nem az igaz szerelem?

S ez igaz is – csak talán nem ennyi idős korban.

Akadnak olyan kapcsolatok, melyek a fiatal kor ellenére is hosszú időn át tartanak – ezt nem tagadhatjuk le –, de a legtöbb azért mégsem ilyen. A legtöbb fiatal ilyenkor épphogy felnőtt, és a párkapcsolatokba is szükséges beletanulni.

Amikor viszont két fiatal szerelmi kapcsolatában bántalmazás történik, azt mindkét fél hajlamos elhallgatni. A bántalmazó nyilvánvaló okokból teszi ezt – de mi vehet rá egy elszenvedőt arra, hogy ne lépjen fel a bántalmazó ellen?

Fiatalon, amikor az ember örök érvényűnek és fontosnak hisz valamit (például a szerelmét) hatalmas összezavarodottságot érezhet, ha ez a bizalom meginog. Ha testi, lelki vagy szexuális bántalmazás történik (vagy elég csak annak a jele és fenyegetettsége), az borzasztóan megzavar és bizonytalanságba taszít egy fiatal tinédzsert. Hiszen szüksége van valakire, aki marad – akit szerethet, aki a társa, akibe kapaszkodhat, aki vele van a bajban – és ezt a valakit elveszíteni hihetetlenül ijesztő. Ijesztőbb, mint az a tény, hogy ez a valaki bántalmazott.

Amellett, hogy a ragaszkodás és az összezavarodottság miatt nem beszélnek a problémáikról, nagy szerepet játszhat a folyamatban az is, hogy nem biztosak benne: valóban vannak problémák. A tapasztalatlan tinédzserek sokszor gondolhatják normálisnak, „nem olyan rossznak” azt, ami velük történt, ha a másik fél manipuláló módon ezt hiteti el velük, ezt állítja be normának. Mindenkiben megjelenik a gondolat, hogy ez nem ilyen egyszerű, biztosan nem ő lesz az, aki áldozatául esik a manipulációnak – pedig rendkívül egyszerű mégis megtörténnie. A manipuláló tettekről nem lehet csak úgy megmondani, hogy azok. Helytelennek tűnnek, de nem feltétlenül veszélyesnek, különösképp, ha a másik fél ezt helyénvalónak állítja be – ezért hát sokszor nincs is rá mód, hogy elszenvedőjük védekezzen ellene. Talán észre sem veszi, hogy van mi ellen védekezni.

A fiatalok érezhetnek félelmet, és mégsem szólnak róla, mert nem biztosak benne, hogy jogos a félelmük. Úgy érezhetik, hogy a bántalmazás valójában nem volt bántalmazás, csak ők azok, akik „túlreagálják” vagy ,,érzékenyebbek”, esetleg a másik fél ,,nem úgy akarta”. Itt természetesen gyakori tényező az önbizalom és önbecsülés hiánya is, de egy bizonyos: a bántalmazott tinédzserek nagy része nem szól a bántalmazásról, ha nem 100 százalékig biztosak benne, hogy az történt – és talán még akkor sem.

Egy másik lehetséges oka az elhallgatásnak a szégyen. Hiába nincs semmi kínos, semmi szégyellnivaló abban, ami történt velük, az önhibáztatás és a szégyenérzet akkor is fellép. Akkor is megjelenik, hogy „lehettem volna okosabb”, „szólnom kellett volna”, „az én hibám volt” „hangosabbnak/erősebbnek/határozottabbnak kellett volna lennem”, ,,észre kellett volna vennem”. Csak a saját testünk, saját reakciónk azok, amelyeket az Életben irányíthatunk – természetes, hogy ezt a testet, ezeket a reakciókat okoljuk és hibáztatjuk először, ha rossz dolog történik. Hiszen ezekért vagyunk valójában felelősek.

Ezek a gondolatok önkéntelenül megjelennek, és még mélyebbre taszíthatják a fiatalt a hallgatásba és az önvádba.

Hallgatást okozhat még a bántalmazótól vagy a megbélyegzéstől való félelem. Önszántából senki sem akarja felvenni ,,a bántalmazott” címkét – annak az embernek a nevét, akiről mindenki tudja, hogy bántották.

A fiatal tehát, tételezzük fel, nem szól – miből vehetjük hát mi észre?

Amikor valakit bántanak, főleg ilyen fiatalon és ilyen körülmények közt, annak előbb-utóbb jelei lehetnek. Túllépve a legalapvetőbb testi jeleken (például zúzódások, gyakran takart testrészek), rengeteg másfajta módon is megmutatkozhat.

A fiatal szemében megjelenik a félelem, lekorlátozódnak a baráti kapcsolatai, a közös időtöltés és a mély beszélgetések. Zaklatottá, zárkózottá válik, vagy éppen túlkompenzál, és felesleges visszajelzéseket ad arról, hogy jól van, esetleg érzékenyebb lesz a testi és lelki ingerekre. Nehezebben veszi a vicceket, könnyen megbántódik, és a lelkére veszi a baráti humorizálást, megrendül az önbizalma.

Esetleg nincsenek is ennyire egyértelmű jelei – lehet, hogy csak nehezebben alszik el, kevésbé jól viseli a váratlan érintéseket (ölelés, puszi), gondjai támadnak az étkezéssel, vagy megváltozik a ruhatára. Átalakulhat a zenei ízlése, aszerint, hogy az új dalokban valamilyen formában felbukkannak az őt ért sérelmek, esetleg képtelen ránézni az abúzust tartalmazó filmekre, videókra. Gyakran gondolkodik el, vagy csak úgy, általánosságban hallgat a kapcsolatáról, zavartnak tűnik, feledékenynek.

Fontos megtanítani egy fiatalt (és a jövő generációit) arra, hogy mi az, ami rendben van egy párkapcsolatban (vagy bármilyen emberi kapcsolatban) és mi az, ami nincs rendben, illetve arra: igenis szólni kell.

Fontos megértenie: a bántalmazás szörnyű, de nem szégyen – és még a rossz, nehéz érzések ellenére is joga van kiállni magáért és a saját épségéért.

Ami rossz, az rossz – nincs általános érvényű rosszaság, nincs kevésbé rossz vagy sokkal rosszabb. Ilyen esetekben nem törődhet azzal a sztereotípiával, hogy mi elég rossz, és mi nem elég rossz ahhoz, hogy beszéljen róla. Ami az ő lelkét nyomja, ami fájdalmat okoz, ami erőszak, ami bántalmazás, ami kételyt szül – az rossz, és a rossz ellen joga van tenni.

Rendkívül fontos ezek mellett a tinédzserek mellett teljes szívvel állni, mert szükségük van rá. Nem biztos, hogy értik saját fájdalmaikat, történéseiket – de ami rossz, az rossz, és segítenünk kell abban, hogy ezt megértsék. Támogatásra van szükségük, és erőre ahhoz, hogy ezekből a kapcsolatokból kilépjenek, és feldolgozzák saját sérelmeiket.

Kell az, hogy azt mondjuk: Nem a te hibád.

Kell az, hogy bevalljuk: Igen, rossz volt. Rossz volt neked.

Kell az, hogy beismerjük: Nem szeretett. Sajnos nem. Bántott.

És kell az, hogy kimondjuk: Ez nincs rendben.

Aztán kell az, hogy ha nincs rendben, segítsünk fellépni ellene, és megértetni ezekkel a fiatalokkal: Jó vagy, jó, és ezen senki nem változtathat!

Mert ami rossz, az rossz.

És akármilyen fiatalon is ismerkedünk meg vele: jogunk és erőnk van változtatni.

Hisz ellentétben ezzel, mi jók vagyunk.

Bánhegyi Szofi

A címkép forrása: https://vegvariedit.hu/