Ne várd a májust? – Testületi tudósítás

Elvonások és különbségek
A nemzetgazdasági miniszter rendelete májusban az iparűzési adóbevétel többlete alapján 39 574 017 Ft fizetési kötelezettséget írt elő Maglódnak, jelentette be Kérges László polgármester a 15-ei testületi ülés elején.
Tájékoztatta a képviselőket, hogy Herendi Tamással tárgyalt Sóskúton Mészáros József polgármesterrel, és az oda tervezett akkumulátorgyár kapcsán közösen megállapították, hogy a két település helyzete semmiben nem hasonlít (Maglódon szó sincs akkumulátorgyártásról, illetve Sóskúton egy szlovén cég okoz gondot). Az előző testületi ülés óta viszont villámmegbeszélésre érkezett a Városházára a Samwon EU Kft. ügyvezető igazgatója és ügyvezetője, Kim Namhun, és Choi Un-gi, ügyvédjük, illetve a koreai nagykövetség kereskedelmi képviselete (KOTRA) igazgatóhelyettese és menedzsere, Shin Kayoungh és Sebők Ferenc, Soczó Gergely területtulajdonos társaságában. A koreai fél szerint kommunikációs hiba váltotta ki a lakossági ellenállást a csak villamosenergiát igénylő és nem környezetszennyező gyártást (azaz alumíniumlemezek vágását) végző beruházásukkal szemben, és tájékoztatta az önkormányzatot, hogy a változtatási tilalomból következő műszaki feltételek miatt kérelmezik az illetékes minisztériumnál a kiemelt állami beruházássá nyilvánítást. Kérges László a tárgyaláson hangsúlyozta a konstruktív megegyezések fontosságát, mert nem szabad a maglódi lakosság feje fölött dönteni. A testületi ülésen hozzászólásában Kerek Tibor képviselő a koreai partnert megbízhatatlannak nevezte: szerinte nem megakadályozható a gyárépítés, csak a hatásait lehet mérsékelni, de botrányos, hogy a cég a helyi megegyezés helyett államközi úton akarja Maglódot megkerülni.

Könyvelés
A 2024-es költségvetés módosítását az év végi rendezőtételek, az államkincstár által előírt előirányzat-változások és az év végén hozott döntések, összességében tehát könyvelési előírások indokolták. A testület a bevételi főösszeget a finanszírozási műveletek és az előző évi pénzmaradvány nélkül 2 864 397 415 Ft-ban, azokkal együtt pedig 3 207 915 831 Ft-ban; a kiadási főösszeget a finanszírozási műveletek nélkül 2 990 091 958 Ft-ban, azokkal együtt 3 207 915 831 Ft-ban állapította meg. A felújítási és felhalmozási kiadási előirányzat 210 126 107 Ft, az összesített tartalék pedig 265 765 168 Ft. Mindezzel összhangban a 2024-es költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolót is elfogadták.

Kft.-k
Elfogadták a MagHáz Centrum Nonprofit Kft. és a Maglód Projekt Kft. 2024. évi mérlegbeszámolóját is. A művelődési ház költségvetése 131 348 276 Ft volt, amelyből működési támogatásként 110 938. 276 Ft-ot (84,5%) állt a város. Ugyanez a számpár a Projekt esetében: 273 500 000 Ft és 248 500 000 Ft (90,8%).

Jelentés és értékelés
Jóváhagyták a 2024. évi ellenőrzési tevékenységről szóló Éves ellenőrzési jelentést. A 3 vizsgált terület: az adócsoport munkája és az adózás rendje; a belső szabályzatok; a bölcsőde normatívaigénylése. Az ellenőrzés súlyos szabálytalanságot, hiányosságot nem állapított meg. Megszavazták a tavalyi gyámügyi tevékenységről szóló átfogó értékelést is.

Mérleg és üzleti terv
Elfogadták a Dél-Pest Megyei Víziközmű Szolgáltató Zrt. 2024. évi mérlegbeszámolóját és 2025. évi üzleti tervét. (A társaság áprilisban Maglódon tartotta a közgyűlését. A város a részvényesek 206 szavazatából 10-zel rendelkezik.)

Köz- és közlekedésbiztonság
A Csipler Norbert alezredes, rendőrkapitány által készített éves közbiztonsági beszámoló kiemelte: Maglódon 175 regisztrált bűncselekmény történt (2023: 194). A közterületi esetek száma 29 (45 volt), ebből 4 gépjárműfeltörés, 3 rongálás, 1 testi sértés. A vagyon elleni bűncselekmények nagy része lopás (78), csalás (37). 36 esetet az online térben követtek el, egyedül ez az elkövetésszám nőtt. Sajnos egy emberölés is történt. A Monori Rendőrkapitányság területén a nyomozási eredményességi mutató enyhén csökkent: 51,5%. A tájékoztatót Máté Tibor őrnagy, őrsparancsnok szóban azzal egészítette ki, hogy a tavaly beígért létszámbővítés máj. 1-jével indult meg, az ekkor érkezett járőrön kívül jún. közepétől további két fő áll munkába. A tényleges létszám most 9 fő, de a nyomozót Gödöllőre, két járőrt és az őrsparancsnok-helyettest pedig Monorra vezényelték.
Az önkormányzat gazdasági programjában kiemelten szerepel a közlekedésbiztonság javítása. Folyamatos a törekvés a közúti és gyalogos közlekedést biztosító infrastruktúra korszerűsítésére is. Most két új átkelőhely kialakítására kerül sor a József A. krt. és az Ady E. u. csomópontjában.
A testület tudomásul vette, hogy a polgármester a Járási Fejlesztési Fórum ápr. 16-ai ülésén a Versenyképes Járások Program keretében benyújtott fejlesztési igényeket (közlekedés- és közbiztonság fejlesztése, vízhálózati rekonstrukció) egyenként 250 M Ft-os összeggel jóváhagyta.
A jún. 30-án lejáró megállapodás után júl. 1-jével szerződést köt a város az eddigi szolgáltató 5-BUS Kft.-vel az autóbusszal végzett, helyi menetrend szerinti személyszállítás ellátására az új közszolgáltató közbeszerzéssel való kiválasztása utáni új szerződés hatályba lépéséig, de maximum két évre. Herendi Tamás hangsúlyozta, hogy sok más településsel szemben a maglódi szolgáltató üzemeltetési támogatásban nem részesül, a város így ingyenesen veszi igénybe a helyi tömegközlekedés biztosítását.

Máté Tibor őrnagy, őrsparancsnok

Költségvetés-módosítás
A város 2025. évi költségvetés módosítására az év eleje óta megkapott többlettámogatások, a DPMV ZRt.-vel történt elszámolás (a bérletidíjak mértékéig kompenzálható felújításokról, beruházásokról) és a mindennapi üzembiztos működéshez kapcsolódó minimális átcsoportosítások miatt volt szükség. Jellemzően azokat a rovatokat korrigálták, amelyekre tervezni nem lehet, de a teljesítéseket mégis az adott előirányzatról kell jogszabály szerint végrehajtani.

Iskolaügyek
A Tóth Katalin főigazgató által készített, az iskolai beiratkozásról szóló tájékoztató szerint a nyilvántartott tanköteles gyermekek száma 114. Az addig felvett 112 tanulóból 14 fő nem „körzetes”, másik iskolába 9-en fognak járni, és 7 szülő nem jelent meg a beiratkozáson. A kiemelt figyelmet igénylők száma 15 fő. A tankerületi központ 5 elsős osztály indítását engedélyezte, ahol így az átlagos létszám 22-25 fő lesz. Szinte minden leendő elsős legalább 16 óráig az iskolában marad, és kéri az étkezés biztosítását is.
A képviselők felhatalmazták Kérges Lászlót, hogy a 2023. augusztus 18-án átadott 12 tantermes iskola vagyonelemeinek térítésmentes átvételéről megállapodást kössön az Építési és Közlekedési Minisztériummal (a kivitelezési költség 3 928 441 135 Ft, a tervezői művezetési díj 7 500 000 Ft, a bútorok és egyéb belső berendezések beszerzése 251 839 128 Ft, a sporttechnológiai eszközök költsége 16 895 920 Ft, míg az informatikai eszközök beszerzése 94 850 183 Ft volt).

Rendkívüli pályázat
A Hétszínvirág Óvoda működését veszélyeztető helyzet elhárítása és az intézmény biztonságos feladatellátása érdekében pályázatot nyújt be a város „Önkormányzatok rendkívüli támogatása” jogcímen, hogy a fővárosi kormányhivatal által az óvodára kirótt 2 798 177 Ft (munkahelyi baleset nyomán keletkezett) fizetési meghagyásban foglalt összeget biztosítsa.

Cigarettaszünet?
Papp Ildikó előterjesztése felkéri a jegyzőt, hogy a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló tv. alapján biztosítson fokozott közterület-felügyelői ellenőrzést a buszmegállók környezetében a dohányzási korlátozások betartatása érdekében. Elutasították viszont a 14 buszmegállóhoz fali hamutartók és újabb figyelemfelhívó táblák kihelyezését. Jenei Péter szerint a közterületek karbantartása, illetve a fő út 10 éve nem volt így elhanyagolva, pedig egy településnek adnia kell az arculatára.

Civil támogatások
A „Kettős mérce” feliratú pólóban megjelenő Papp Ildikó javasolta a helyi önszerveződő közösségek pénzügyi támogatásáról szóló rendelet módosítását: szerinte a jelenlegi szabályozás nem szolgálja megfelelően a civil szervezetek érdekeit. Mivel azonban a többi képviselő is szeretné javaslatait megjeleníteni egy új rendeletben, így a testületi szinten zajló módosítás kidolgozásával Losonci László aljegyzőt bízták meg.
Bár az áprilisi testületi ülésen már 500 000 Ft támogatást szavaztak meg a gyömrői önkéntes tűzoltóknak, Kerek Tibor javaslatára ezt további 200 000 Ft-tal egészítették ki, mivel a szomszéd város gazdasági helyzete okán a Maglódon is rendszeresen segédékező egyesület fenntartása veszélybe került. Kérges László viszont azt javasolta, hogy „vegye át” Maglód az egyesületet.

Településrendezés
A legtöbb hozzászólást egy településrendezési szerződés módosítása okozta, bár a beruházás eredeti célja és műszaki tartalma változatlan marad, miközben a fejlesztő jelentős többletköltséget vállalt a projektben. Az önkormányzat és a HREF Ipari Kft. között 2021-es szerződésben utóbbi pozícióját a Homoki-Zsellér 1 Kft. veszi át. Marton Gábor hangsúlyozta: a tulajdonosváltás nem jár HÉSZ-módosítással, és nem is áll módunkban mezőgazdasági területek kivonása. Felszólította a rémhírterjesztőket, ne állítsanak valótlanságot! Lévai Attila kiemelte, a város nem szeretné elodázni a szennyvízátemelő megépítését. Ez „win-win” szituáció: mindenki nyer rajta, a pozitívumokat volna érdemes nézni. Kerek Tibor „fő problémája”, hogy 3 éve nem történt ott semmi, most pedig hirtelen sürgős lett azoknak a cégeknek, amelyekről és sürgölődésük hátteréről nem tud semmit. Herendi Tamás elmondta, immár a tulajdoni lapra is felkerül a szerződés, ami az önkormányzat számára a legnagyobb biztosíték. Egyébként egy önkormányzati határozat szerint a települési-térségi mutatónk 900 ha, amelynek összesen 2%-a, azaz 18 ha vonható ki a művelés alól: ebből a Rovina dűlő 3,4 ha, az Országúti dűlő 0,9 ha, a Homoki zsellér 12,4 ha, a Liszt F. lakóterület 0,12 ha, az Aradi út menti és az iskolával szemközti terület 0,78 ha. Vagyis 0,4 ha maradt. Az általa idézett több garanciális jogszabályhely közül most csak a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló tv. azon rendelkezését emeljük ki, mely szerint „új beépítésre szánt terület a település közigazgatási határához 250 méternél közelebb nem jelölhető ki”, márpedig a szóban forgó terület 250 m-en belül van. Mindezek alapján a szerződésmódosítás Maglód érdekeit szolgálja. Kérges László azzal zárta le a napirend tárgyalását, hogy ez a szerződés nemcsak jobb az előzőnél, hanem 18 M Ft-ot még hoz is a konyhára.

Az előterjesztések: https://maglod.hu/?oldal=1001&menu=1370
A testületi ülés felvétele: https://www.youtube.com/watch?v=CfLlINKHV4E&t=4151s