A házalás sokak számára zavaró tevékenység. Mint ilyen, újra meg újra terítékre kerül az önkormányzatnál is. Különösen hétvégén, illetve a lakó-pihenő övezetekben érinti magatartásuk érzékenyen azokat, akik nyugalomra vágynak.
Maglódon is megkísérelte már a testület a szabályozását, ám az akkori jogi keretek a teljes tilalmat nem tették lehetővé. Az önkormányzat, illetve a Polgármesteri Hivatal azonban most újra napirendre veszi a kérdést.
Több szempontból is nehéz jogi oldalról megoldani ezt a konfliktust. Vannak ugyanis olyan helyzetek, amikor nem a közvetlen önkormányzati jogi szabályozás a leginkább célravezető.
Azokkal a házalókkal szemben, aki ismeretlenül és hívatlanul becsengetnek magánházakhoz, és szolgáltatásokat ajánlanak („villanyszerelést”, „eresztisztítást”, „tetőjavítást” stb.), egy hatékony megoldás létezik: határozottan vissza kell utasítani a közeledésüket! Sem a kertbe, sem a lakásba nem szabad őket beengedni, és azonnal érdemes értesíteni a rendőrséget – esetleg a közterület-felügyelőket vagy a polgárőrséget –, bejelentve az észlelt nemkívánatos tevékenységet. Ha az idősek beengedik őket (általában azonban bárki ismeretlent), könnyen előfordul, hogy kifigyelik a házalók, honnan veszik elő a pénzüket. A magányos idős emeberek figyelmét elterelni nem nehéz, és zsebre teszik az összekuporgatott tartalékot.
Bár sokat segíthet már önmagában az is, ha a Versenyképes Járások Program keretében megpályázott kamerarendszer a közeljövőben kiépülhet, mégis, jóval összetettebb a helyzet azokban az esetekben, amikor a házalók autóval járják a települést, és hangosbemondón kínálják többnyire felvásárlói szolgáltatásukat.
A Városháza működési idejében akár a közterülethasználati engedély kiadása, akár kereskedelmi tevékenység bejelentése vagy engedélyezése a helyi önkormányzat hatásköre. Márpedig a házalás üzleten kívüli kereskedés. Ebben az időszakban tehát a gyanús vagy zavaró, esetleg egyértelműen illegális tevékenységet a Polgármesteri Hivatalhoz kell bejelenteni.
Kormányrendelet rögzíti, hogy üzleten kívüli kereskedés céljából este 19 és reggel 9 óra között csak akkor kereshető fel lakásán a fogyasztó, ha az érintett személy ahhoz előzetesen hozzájárult. Érdemes azonban a bejárati ajtót és a kaput is zárva tartani még akkor is, ha otthon vagyunk. Bár önmagában az még nem zaklatás, ha becsöngetnek hozzánk, de ha a hívatlan árusok-házalók felszólításra nem akarnak távozni, akkor már érdemes rendőrt hívni, és az ismerősöket, szomszédokat is értesíteni. Ha a járőrök helyszínre vonulnak, igazoltathatják és ellenőrizhetik az utcát járó személyeket. Amikor tehát a Polgármesteri Hivatal nem működik, eleve a rendőrség az illetékes hatóság, amelyet ilyenkor érdemes közvetlenül értesíteni. A rendőrség ellenőrizheti ugyanis, hogy a házalók rendelkeznek-e a szükséges engedélyekkel, jogszerűen végzik-e a tevékenységüket.
a) A fémfelvásárlás például speciális engedélyeket igényel, mint pl. NAV-regisztrációt és fémkereskedelmi engedélyt. Azaz fémfelvásárlást kizárólag ezen engedélyek birtokában lehet folytatni. (Természetesen vannak olyan mozgó felvásárlók – házalók –, akik rendelkeznek ilyen engedélyekkel, nem mindenki végez illegális felvásárlást.)
b) A hulladékgazdálkodási engedélyekkel kapcsolatban a Pest Vármegyei Kormányhivatal az illetékes hatóság.
c) A rendőrség hatáskörébe (a fenti engedélyek meglétének vizsgálatán kívül) tartozik a lakó- és pihenőövezetben való közlekedés ellenőrzése, de a közlekedési kérdésekben a közterület-felügyelet is lehet illetékes.
d) A közterület-felügyelet illetékességébe tartozik az is, ha a felvásárlók-házalók tevékenységük során megsértik az önkormányzatnak pl. a hulladékelhelyezési szabályait (akár mert zöldterületen, akár mert lakott területen szennyezik a környezetet).
e) A számlaadási kötelezettség megszegésével, mint legyakrabban előforduló jogszabályba ütköző magatartással ismét visszatértünk a kiindulóponthoz: ez a NAV hatásköre.
A Városháza tervbe vette, hogy a felvásárló házalók kiváltására helyi, legális kereskedelmet folytató vállalkozókkal együttműködésben kínál a maglódiaknak rendszeres lehetőséget a feleslegessé vált eszközöktől, fémhulladéktól való megszabadulásra.
A helyi rendőrségi tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a felvásárlók nagyobb része sokkal inkább közlekedésrendészeti, mintsem közbiztonsági szempontú kockázati tényező. Ettől függetlenül természetesen figyelemmel kísérik az akár a saját maguk által, akár lakossági bejelentés során észlelt házaló tevékenységeket, és minden szükséges esetben intézkednek is.
Az üzleten kívüli kereskedés – ilyen tehát a házalás is – egyáltalán nem új keletű jelenség hazánkban: az eredete egészen a 19. századig vezethető vissza. A régi hagyományoktól függetlenül, ha az árusok a vásárlók kifejezett kérése nélkül keresik fel a potenciális vevőket a saját otthonaikban, vagy más módon sértik meg akár a közösségi együttélés szabályait, illetve a jogszabályokat, Maglódon is érdemes, sőt szükséges elővigyázatosnak lenni!
A hétköznap, napközben elérhető közterület-felügyelők telefonszáma: 70/420-6366 (kozteruletfelugyelet@maglod.hu).
A hétvégén, illetve a munkaidőn kívül elérhető polgárőrség telefonszáma: 70/405-0030 (maglodipolgarorseg78@gmail.com, https://www.facebook.com/maglodpolgarorseg)
A bármikor tárcsázható a 112-es segélyhívó. A helyi rendőrőrs telefonszáma: 29/610-536, 20/950-7534 (monorrk@pest.police.hu).

A címkép forrása: https://www.pecsma.hu/hazalo-autost-keresnek-a-rendorok/
A zárókép forrása: https://www.delmagyar.hu/helyi-kozelet/2025/01/hazalok-nagymagocs-szekkutas